Przejdź do treści
szkola1
szkola2
Przejdź do stopki

Sprawdzian

Treść

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

Sprawdzian szóstoklasisty rozpoczął się po godz. 9.00 i trwał 60 minut. Wszyscy uczniowie w Polsce pisali taki sam test. Prace zostały zakodowane, sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Sprawdzian ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie. Sprawdzian złożony jest z 25 pytań, z czego 20 jest zamkniętych, a pięć otwartych. Za poprawne rozwiązanie całego testu można otrzymać maksymalnie 40 punktów - 20 za pytania zamknięte i 20 za otwarte.

W tym roku głównym bohaterem arkusza egzaminacyjnego był Karol Gauss, niemiecki uczony nazywany przez wielu księciem matematyków. Trzeba było odpowiedzieć na pytania dotyczące fragmentu tekstu o małym Karolu. Sławny matematyk był także bohaterem zadania opisowego - zadanie polegało na opisie znaczka pocztowego z wizerunkiem Gaussa. Ponieważ testowi patronował matematyk, było sporo zadań z matematyki. Kolejne zadanie opisowe też nawiązywało do tej dziedziny, uczniowie w imieniu samorządu klasowego musieli napisać zaproszenie do dyrektora szkoły ma wystawę "Sławni matematycy na znaczkach pocztowych". Matematyka pojawiła się nawet we fragmencie wiersza Jana Brzechwy o sumie, który mieszkał w Wiśle i słynął z tego, że był znakomitym matematykiem.

Przystąpienie do sprawdzianu szóstoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do sprawdzianu 5 kwietnia, będzie go pisać w drugim terminie – 7 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz

171386