BIBLIOTEKA
Treść
BIBLIOTEKA -Barbara Malisz-
bibliotekaropa1@gmail.com
MARATON CZYTELNICZY
W tym roku IV edycja „Maratonu czytelniczego” przebiegała pod hasłem „Poczytajki”. Uczniowie klas II i III czytali bajki i opowiadania zebrane w pięciotomowym zbiorze skierowanym do młodego czytelnika - „Poczytaj mi mamo”. Wszyscy uczniowie przebywający na terenie szkoły mogli wysłuchać pięknie czytanych tekstów literackich, które zaprezentowane zostały przez szkolny radiowęzeł. Ponieważ „Maraton czytelniczy” cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, dlatego dla dzieci, które chciały przyłączyć się do czytających, wybrane zostały do zaprezentowania społeczności uczniowskiej wiersze polskich poetów współczesnych. Wszystkim uczestnikom maratonu czytelniczego należą
się duże brawa za odwagę i piękną prezentację utworów literackich.
Dla uczniów, którzy wysłuchali czytanych opowiadań, wierszy i bajek ogłoszony został konkurs plastyczny na najpiękniejszą ilustrację do wysłuchanego tekstu literackiego. Fotogaleria...>>>
Detektywi - zdjęcia
Wyniki konkursu plastycznego na najpiękniejszą ilustrację do opowiadania, bajki lub wiersza czytanego przez dzieci z klas II i III na IV Szkolnym Maratonie Czytelniczym.
Najpiękniejsze ilustracje do czytanych tekstów literackich narysowały uczennice
z klasy II b: Julia Korzeń i Aleksandra Smoła
Wyróżnienia za wykonane prace plastyczne otrzymują:
Amelia Korzeń – klasa I b
Marcelina Cichoń – klasa II b
Piotr Bożek - klasa II b
Michał Jurczak – klasa II b
Jan Ptaszkowski - klasa II b
Wszystkie dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez dyrekcję szkoły. Gratulacje!
Darmowe książki dla pierwszoklasistów.
Kolejny etap ogólnopolskiej kampanii
„Mała książka – wielki człowiek”
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczął się w październiku 2020 roku w szkołach podstawowych w całej Polsce. Dla wszystkich pierwszoklasistów przygotowane zostały piękne wyprawki czytelnicze. Akcji towarzyszy, zakrojona na szeroką skalę, kampania informacyjna w mediach tradycyjnych i w Internecie. To największa tego typu akcja w Europie i jedna z największych na świecie. W tym roku odbiorcami kampanii są dzieci, które już samodzielnie sięgają po książki i próbują swoich sił w czytaniu. Motywem przewodnim książki „Pierwsze abecadło”, do której ilustracje stworzyła Iwona Chmielewska, stanowią kolejne litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania. Każdy pierwszoklasista naszej szkoły otrzymał pakiet książek: „Pierwsze abecadło” oraz „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Do książek został dołączony alfabet Iwony Chmielewskiej. Książeczki zostały wręczone uczniom na uroczystej lekcji bibliotecznej.
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Wirtualne spacery po muzeach: muzea online
Wiele muzeów w Polsce i na świecie otwiera swoje podwoje - teraz możemy zwiedzić je przez internet! Nie potrzebujemy biletów lotniczych ani pieniędzy, wystarczy:
- Google Arts&Culture - tu znajdziecie internetowy dostęp do ponad 2,5 tys. muzeów i galerii. Zwiedzajcie!
- Muzeum Powstania Warszawskiego - stacjonarnie jest zamknięte, ale działa online! Możecie skorzystać z lekcji historii i wirtualnie zwiedzać wystawy.
- Zachęta Narodowa Galeria Sztuki - Zachęta przygotowała prawdziwą gratkę dla dzieci - warsztaty online. Dużo sztuki, którą dzieci mogą tworzyć w domu pod skrzydłami kuratorów i edukatorów z Galerii.
- Muzeum Narodowe w Krakowie - a może odwiedziny w dawnej stolicy? Na stronie krakowskiego Muzeum Narodowego możecie oglądać najcenniejsze dzieła z jego kolekcji.
- Łazienki Królewskie - i z powrotem do aktualnej stolicy! Na profilu facebookowym Łazienek dużo propozycji w ramach akcji #zostanwdomu. Filmy, zwiedzanie, propozycje zabaw. Możecie nawet przebrać się z dziećmi za postaci ze znanych obrazów!
- Muzeum Historii Polski - historia dla najmłodszych i dla starszych, zwiedzanie wystawy, druki do czytania i oglądania. Muzeum Historyczne online ma bogatą ofertę dla miłośników przeszłości.
- Muzeum Archeologiczne w Biskupinie - na profilu facebookowym obejrzycie transmisje na żywo, zwiedzicie Biskupin i obejrzycie niezwykłe zabytki z tej starej osady.
Dla miłośników astronomii
Astronarium – program telewizyjny o zagadkach Wszechświata. Do tej pory powstało blisko 100 odcinków. Program jest emitowany na antenie TVP3 oraz dostępny na YouTube. Koproducentem programu jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Każdy odcinek w ciekawy sposób przedstawia wybrane zagadnienie z badań kosmosu, a opowiadają o nim naukowcy zajmujący się daną dziedziną. https://www.youtube.com/AstronariumPL
Portal „Urania" – największy polski portal o astronomii i kosmosie. Codziennie nowe wiadomości i ciekawostki z badań wszechświata oraz wiele innych materiałów.
https://www.urania.edu.pl
https://www.facebook.com/UraniaPA
Urania TV – popularnonaukowy kanał na YouTube prowadzony przez portal Uranii https://www.youtube.com/UraniaTV
Niebo na dłoni – inny kanał na YouTube przygotowany przez portal Uranii https://www.youtube.com/niebonadloni
Almanach astronomiczny na rok 2020 – darmowa publikacja z zestawieniem mnóstwa astronomicznych zjawisk na cały rok 2020, wschody i zachody Słońca, Księżyca, planet, zaćmienia, meteory, komety, planetoidy i inne zjawiska widoczne z Polski https://www.urania.edu.pl/almanach oraz wersja w Google Play
Od medycyny po Wi-Fi - opracowanie o technicznych zastosowaniach astronomii w społeczeństwie, darmowa publikacja przygotowana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU)
https://www.pta.edu.pl/wydawnictwa/broszury lub wersja w Google Play
Zanieczyszczenie światłem - na czym polega problem zanieczyszczenia sztucznym światłem i dlaczego warto włączyć ten temat do edukacji ekologicznej młodego pokolenia, darmowa publikacja Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) https://www.pta.edu.pl/wydawnictwa/broszury lub wersja w Google Play
Inne materiały - ciekawe materiały astronomiczne na YouTube publikują także inne organizacje, instytucje czy osoby prywatne. Zbiór odnośników do tego typu zasobów (np. nagrań prelekcji popularnonaukowych o różnym stopniu trudności) zebrano na stronie https://www.pta.edu.pl/astronomers-in-schools/online
Teatr Miniatura online i inne spektakle dla dzieci
Dzięki projektowi iTeatr TVP - Internetowy Teatr dla szkół - można obejrzeć spektakle dla dzieci i młodzieży. Najwięcej zarejestrowanych spektakli to propozycje Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Zobaczyć można w ten sposób m.in. "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, "Zostań przyjacielem" Tomasza Mana oraz "Bajki robotów" Stanisława Lema, a także m.in. telewizyjną realizację premiery Teatru Narodowego w Warszawie "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy lub "Krawca niteczkę" - adaptację książki Kornela Makuszyńskiego, przygotowaną przez Teatr Lalka w Warszawie. Nie brakuje również realizacji teatrów szkolnych z całego kraju. Zobacz spektakle:
"Pchła Szachrajka" Teatru Narodowego w Warszawie, reż. Anna Seniuk;
iteatr.tvp.pl › pchla-szachrajka
"Krawiec niteczka" Teatru Lalka w Warszawie, reż. Jarosław Kilian;
iteatr.tvp.pl › krawiec-niteczka
"Krzyżacy" Teatru Miniatura w Gdańsku, reż. Jakub Roszkowski;
iteatr.tvp.pl › krzyzacy-spektakl-na-zywo-z-teatru-mini..
"Zostań przyjacielem" Teatru Miniatura, reż. Tomasz Man;
iteatr.tvp.pl › zostan-przyjacielem
"Bajki robotów" Teatru Miniatura, reż. Romuald Wicza-Pokojski.
Konkurs czytelniczy „Tajemnica diamentów”
Uczniowie klas V zaproszeni zostali do udziału w konkursie czytelniczym „Tajemnica diamentów” opartym na serii książek Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Konkurs miał charakter długofalowy, a zmagania konkursowe trwały dwa miesiące. Każda z klas powoływała do życia biuro detektywistyczne, które posiadało swoją nazwę, dokumentację z prowadzonych działań oraz dokumentację fotograficzną. Pracę poszczególnych biur koordynowali Tajni Agenci i Mąż Zaufania, a wykonywanie poszczególnych zadań uwieczniali fotografowie poszczególnych biur. Za każde wykonane zadanie detektywi otrzymywali „diamenty”, a ich kolor oznaczał poziom wykonania zadania. Uczestnicy zadań konkursowych korzystali z zasobów biblioteki szkolnej, biblioteki gminnej oraz z wiedzy nauczycieli, rodziców i dziadków. W wyniku prowadzonych działań poszczególne biura miały za zadanie ustalić, że prawdziwymi diamentami w życiu człowieka są między innymi; wiedza, kultura osobista, zdrowie, tolerancja, szacunek dla rodziców i osób strasznych. W poszczególnych zadaniach uczestnicy musieli posługiwać się zaszyfrowanymi mapami, zakodowanymi informacjami, poszukiwać informatorów, tworzyć rysopisy podejrzanych, portrety pamięciowe, szukać ukrytych informacji, analizować etykiety z produktami żywnościowymi, przeprowadzać wywiady. Analizując prowadzoną przez poszczególne biura detektywistyczne dokumentację oraz oceniając wartość zgromadzonych przez nie diamentów, komisja konkursowa uznała, że wszyscy uczniowie biorący udział w zmaganiach konkursowych zasłużyli na równorzędną nagrodę, którą jest zaproszenie na IV edycję „Nocy z książką” – „Raz, dwa, trzy…czytasz Ty!”.
Gratulacje!
Warto skorzystać!
iCzytam, to portal dla najmłodszych czytelników, który oferuje bezpłatny dostęp do książek w trzech kategoriach wiekowych; dla dzieci od 2 do 5 lat, dla dzieci od 6 do 9 lat i książki dla dzieci od 9 lat. Klikając w zakładkę BIBLIOTEKA ONLINE GRATIS! możemy skorzystać z zamieszczonej tam oferty audiobooków dla dzieci. Zaletą tej oferty jest to, że otwierając wybrany tytuł możemy przekładać kartki i śledzić czytaną treść książki oraz podziwiać zamieszczone w niej piękne ilustracje. Pod każdym tytułem znajduje się również recenzja książki oraz informacje na temat jej autora, ilustratora i lektora.
iCzytam, to również mała księgarnia internetowa.
§ Dla dzieci od 2-5 lat
§ Dla dzieci od 6-9 lat
§ Dla dzieci od 9 lat
BIBLIOTECZKA RODZICA
Dlaczego warto czytać dzieciom książki?
7 korzyści płynących z czytania książek dzieciom.
1. Budowanie silnej więzi ze swoim dzieckiem – dzięki codziennemu czytaniu, zaspokoisz najważniejszą potrzebę rozwojową swojej pociechy. A to z kolei sprawi, że wyrośnie ona na dojrzałego emocjonalnie człowieka.
2. Rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych – im więcej książek przeczytasz dziecku, tym więcej pozna i zapamięta nowych słów.
3. Pobudzanie i rozwój wyobraźni – czytając dziecku powodujesz, że przenosi się w wyimaginowany świat i tworzy sobie w głowie obrazy. Pobudza w ten sposób wyobraźnię i pamięć.
4. Rozwój empatii – wyimaginowany świat, w który dziecko przenosi się za każdym razem, gdy mu czytasz, pozwala mu zrozumieć emocje i relacje międzyludzkie. Poznaje wtedy całą gamę uczuć, nazywa je i wie, jak można je wyrażać.
5. Pomoc w trudnych sytuacjach – książka, którą czytasz dziecku, może mieć działanie terapeutyczne. Sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, mogą być drogowskazem dla dziecka w momencie, gdy samo napotka na swojej drodze problemy.
6. Budowanie poczucia własnej wartości dziecka – kiedy czytasz dziecku, chcąc nie chcąc, musisz się skupić na tej czynności. Dajesz zatem dziecku coś najcenniejszego – swój czas i wyłączną uwagę, a co za tym idzie, możliwość przytulenia się, zadania nurtujących pytań i uzyskania na nie odpowiedzi.
7. Poszerzanie wiedzy – książki, które czytasz dziecku, przynoszą mu rozległą wiedzę o konkretnych dziedzinach życia, pobudzają jego ciekawość i pozwalają mu rozwijać zainteresowania.
Korzyści z czytania jest oczywiście dużo więcej. Dzieci, którym rodzice czytają, ogólnie są bardziej odporne na zagrożenia współczesnego świata i znacznie lepiej radzą sobie w życiu. Czytanie to nie jest potrzeba pierwszego rzędu, nie rodzimy się z nią. Musimy zatem zadbać o to, żeby nasze dziecko ją nabyło. Tylko dzięki czytaniu od najmłodszych lat jesteśmy w stanie wzbudzić w nim zapał do książek i sprawić, by czytało z przyjemnością w późniejszym czasie. Nie uczmy tylko czytania, uczmy lubienia czytania. Poza tym czytanie jest najlepszym sposobem na brak pomysłu, co zrobić z wolnym czasem. A gdy już zasiądziemy z książką, przytulimy nasze dziecko i będziemy czytać na głos, sprawimy, że czytanie zawsze będzie mu się kojarzyło z poczuciem bezpieczeństwa i przyjemnością. To od nas zależy przyszłość naszego dziecka. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie. W dzisiejszych czasach alternatywą głośnego czytania są audiobooki i ebooki, które spełniają taką samą rolę jak tradycyjne książki. Ważne jest, aby rodzice uczestniczyli, zachęcali i wspierali dziecko w miłości do książek. Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono.
UWAGA KONKURS!
Zapraszam wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursie na najsympatyczniejszą pocztówkę adresowaną do swojej klasy, koleżanki, kolegi, przyjaciół. W tej trudnej dla wszystkich sytuacji pamięć i wyrazy sympatii na pewno wzbudzą pozytywne emocje. Pocztówki należy wykonać za pomocą Toony Tool i przesłać na adres mailowy bibliotekaropa1@gmail.com. Jedna osoba może wysłać maksymalnie 3 pocztówki, które zamieszczane będą na stronie internetowej szkoły.
ToonyTool.com to darmowy internetowy kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Podczas tworzenia historyjek użytkownik może skorzystać z zamieszczonej propozycji tła, postaci, chmurek z tekstem, rekwizytów udostępnionych w programie lub z obrazów własnych (zdjęć wykonanych w domu, ogrodzie, zdjęć najbliższej okolicy), zapisanych na dysku komputera. Gotową pracę można wydrukować, pobrać w formacie JPG, udostępnić w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Google+), wysłać e-mailem.
adres strony: https://www.toonytool.com/
podaję link do krótkiego filmiku instruktażowego: Jak pracować w ToonyTool (tutorial)
Portale dla dzieci
Portal polskiego radia Polskie Radio pl proponuje
Propozycje edukacyjne dla uczniów i nauczycieli
Bajkowisko dla dzieci!
Zapraszam wszystkie ciekawskie dzieciaki do odwiedzenia kanału dla dzieci
na YouTube -Bajkowisko - bajki dla dzieci.
Bajkowisko to największa biblioteka słuchowisk dla dzieci. Najlepsi polscy lektorzy i znani artyści czytają ciekawe historie, które dodatkowo wzbogacone są pięknymi ilustracjami. Bajkowisko oferuje także duży wybór znanych i lubianych przez dzieci bajek; Brzydkie kaczątko, Kopciuszek, Calineczka, Królowa Śniegu, Złota kaczka, Słowik, Dziadek do orzechów i wiele innych.
Słuchaj, baw się i ucz!
UWAGA!
Zapraszam wszystkich uczniów, którzy nie zdążyli wypożyczyć lektur szkolnych na okres kwarantanny do korzystania z zmieszczonych w folderze „Lektury” pobranych książek w wersji pdf . Wystarczy otworzyć folder, kliknąć w ikonkę z wybranym tytułem i można czytać J! Niestety nie wszystkie tytuły dostępne są w takiej wersji, lub nie można ich pobrać. Jeśli pilnie poszukiwana jest jakaś książka proszę o kontakt na adres mailowy bibliotekaropa1@gmail.com
Pełne teksty lektur: "Quo vadis", "Pana Tadeusza", "W pustyni i w puszczy" i "Akademii Pana Kleksa" zamieszczone są na stronie https://wolnelektury.pl/
Komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” znajdziecie na tej stronie
komiksy-christa.prv.pl › komiks=Kajko_i_Kokosz
Lektury szkolne on-line
Poniżej zamieszczone zostały linki do stron, na których znajdziecie lektury szkolne on-line.
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Oferty firm >>> kliknij TUTAJ , a dowiesz się więcej
Lektury szkolne:
Klasa I | Klasa II | Klasa III |
Klasa IV | Klasa V | Klasa VI |
Ciekawe linki:
Wolne Lektury : www.wolnelektury.pl
Słownik ortograficzny: http://so.pwn.pl
Słownik języka polskiego: http://sjp.pwn.pl
Uniwersalny słownik języka polskiego: http://usjp.pwn.pl
Motywy literackie: http://motywy-literackie.klp.pl