Przejdź do treści
szkola1
szkola2
Przejdź do stopki

Zajęcia rozwijające uzdolnienia

Treść

"Nawet najlepszy sokół nic nie złowi,
jeżeli mu nie pozwolisz wzlecieć"

                                                                                                  przysłowie japońskie

* Zajęcia rozwijające uzdolnienia plastyczne
realizowane w ramach Projektu "Szkoły z widokiem na przyszłość"

Na zajęcia rozwijające uzdolnienia plastyczne realizowane z projektu „Szkoły z widokiem na przyszłość” uczęszcza czternaścioro dzieci z klas III-V. Zajęcia prowadzone są w oparciu o opracowany przez nauczyciela prowadzącego plan pracy. Głównym celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań i wrażliwości plastycznej uczniów oraz doskonalenie warsztatu plastycznego poprzez stosowanie różnorodnych technik, materiałów i narzędzi plastycznych.

Nauczyciel prowadzący: mgr Barbara Malisz

      Wystawy, kiermasze:

2009/2010

-Wystawa: „Pożegnanie lata’’ i „Jesień” (prace wykonane techniką iris folding i qulling) 

-Kiermasz i wystawka ,,Happy Halloween”

-Wystawa i kiermasz dekoracji bożonarodzeniowych (prace wykonane technikami: scrapbooking, papierową wikliną, iris folding, farbami witrażowymi, farbami akrylowymi oraz z wykorzystaniem surowców ekologicznych – szyszki, orzechy, siano, sizal, bibuła, mulina)

-Wykonanie stroików świątecznych z sizalu i z siana na kiermasz charytatywny

  -Wystawka walentynkowa: kartki, aniołki z masy solnej

  -Wykonanie cegiełek w postaci "błękitnych margaretek" oraz malowanie farbami plakatów ph. „Szkoła z prawami dziecka”

- Wystawa stroików i dekoracji wielkanocnych wykonanych z surowców naturalnych: wydmuszki, siano, bibuła, sizal, brzozowe witki

- Sztuka użytkowa: makrama, origami modułowe, nauka wyplatania brazylijskich mandali.

 

2010/2011

- Wystawa prac malowanych pastelami olejnymi „ Baśnie z czterech stron świata”

- Wykonanie jesiennych koszyków z bibuły oraz gałązek jarzębiny na otwarcie Domu Ludowego w Klimkówce

- Organizacja „Wyspy piratów”, wykonanie dekoracji i gadżetów na Halloween

- Wystawa dekoracji bożonarodzeniowych wykonanych techniką decoupage

- Wystawa stroików i palm wielkanocnych (prace z wykorzystaniem gliny rzeźbiarskiej, masy solnej, surowców naturalnych)

- Wystawa biżuterii z modeliny

 

Zaproszenie

15 kwietnia 2011 r. zapraszamy na wystawę stroików śwątecznych.

        

Zaproszenie

15 grudnia 2010 r. zapraszamy na wystawę stroików świątecznych przygotowanych przez dzieci biorące udział w zajęciach plastycznych projektu "Szkoły z widokiem na przyszłość". Stroiki przekazane zostaną na kiermasz, z którego dochód przekazany zostanie na cele charytatywne. Kiermasz odbędzie się19 grudnia w sali teatralnej kościoła parafialnego w Ropie.

Relacja fotograficzna z wystawy stroików świątecznych, która odbyła się 15 grudnia 2010 r. jest dostępna w fotogalerii  <<kliknij>>. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, oraz zachęcamy do zakupów dn. 19 grudnia.


 

* Zajęcia rozwijające uzdolnienia muzyczne
realizowane w ramach Projektu "Szkoły z widokiem na przyszłość"

    

                   Zajęcie muzyczne w naszej szkole odbywają się dwa razy w tygodniu. O tych zajęciach można powiedzieć, że są jednymi z najfajniejszych w szkole. Zajęcia są tak zorganizowane, że raczej nikt się nie nudzi. Na tych zajęciach uczymy się grać na gitarze, grając śpiewamy wesołe piosenki. Gdy nadchodzi czas występu wybieramy te piosenki, które najlepiej potrafimy zagrać. Za niedługo odbędzie się kolejny występ!
 Ostatnio, Pani nas wszystkich zaskoczyła, powiedziała nam, że po występie zaczynamy się uczyć słuchowo stroić gitary, a więc można powiedzieć, że rzuciła nam wyzwanie….
Dominika B.
 
 

 

* Zajęcia rozwijające uzdolnienia teatralne
realizowane w ramach Projektu "Szkoły z widokiem na przyszłość"

                                                                                   

         W zajęciach koła teatralnego działającego w Szkole Podstawowej nr 1 w Ropie realizującego zadania projektu „Szkoły z widokiem na przyszłość” uczestniczy piętnaścioro uczniów z klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych. Aby spełnić oczekiwania dzieci pragnących rozwijać swoje uzdolnienia, zajęcia obejmują różne formy aktywności ze szczególnym uwzględnieniem dziecięcych pomysłów – od ekspresji słownej,  przez muzyczną, ruchowa, baletową i plastyczną. Zajęcia prowadzi mgr Barbara Haluch.

 

 

     Zostały przygotowane dwa układy baletowe : „Zielona kołysanka” do utworu „Serenada” F. Schuberta i „Czarownice” do utworu „W grocie króla gór” E. Griega i przedstawione  na IV Przeglądzie Artystycznym Szkół Gminy Ropa ph. „Cztery Pory Roku na Pograniczu Kultur” w listopadzie 2009 r.

 

    Dnia 8 stycznia 2010r. na forum szkoły i środowiska został zaprezentowany program  artystyczny pt. „W noworocznym nastroju”, w scenariuszu którego znalazły się utwory poetyckie z refleksją na temat odchodzącego Starego Roku i nadchodzącego Nowego oraz przedstawienie teatralne na motywach baśni H. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”-bajka, impresja słowno – baletowa. Przedstawienie  uświetniło też uroczystość Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole w dniu 9 lutego 2010 r.

                                                                           

W dniu 27 stycznia 2011 odbyła się premiera nowego przedstawienia przygotowanego przez Szkolne Koło Teatralne "Bajka" pt. Mała Tancerka, do którego scenariusz napisali uczestnicy zajęć pod kierunkiem opiekuna. 

Przedstawienie obejrzeli wszyscy uczniowie szkoły, przedszkolaczki, nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice.

Fotogaleria z przedstawienia MAŁA TANCERKA:


 

* Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka niemieckiego
realizowane w ramach Projektu "Szkoły z widokiem na przyszłość"

                Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka niemieckiego prowadzi mgr Jadwiga Piszczek.

           Uczestnicy zajęć realizują na spotkaniach różne działy tematyczne. Należą do nich m.in. Meine Freizeit, Unterwegs, Deutsche Musik, Kontakte, Jugendsprache, Krankheit. Uczniowie doskonalą swe umiejętności językowe oraz poszerzają zasób słownictwa, co ma umożliwić im sprawną komunikację językową. Celem zajęć, oprócz opanowania słownictwa dotyczącego codziennych sytuacji, jest też przekazanie wiedzy dotyczącej krajów niemieckojęzycznych, ich osobliwości oraz znanych postaci pochodzących z obszaru niemieckojęzycznego. W pracy uczniowie korzystają z różnych pozycji książkowych, słuchają nagrań, oglądają filmy niemieckojęzyczne, odgrywają role, ćwiczą dialogi.

          Wszyscy uczestnicy pracują bardzo chętnie, wykazują się inwencją twórczą zarówno pod względem językowym jak i plastycznym czy aktorskim. Ich prace, w których zaprezentowali naszą miejscowość, zostały wywieszone na terenie szkoły.

          Swe umiejętności językowe zaprezentowali występując gościnnie w  przedstawieniu pt. „Wizyta bajek” przygotowanym wspólnie z kołem teatralnym Przedstawienie poprzedzone było prezentacją krajów niemieckojęzycznych. Uczniowie wcielili się w postaci z bajek braci Grimm.

           W trakcie zajęć uczniowie przygotowywani są również do uczestnictwa w konkursach przedmiotowych, zostali ich laureatami oraz zdobyli wyróżnienia. W tym roku jeden z uczestników zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu DER DIE DAS KENNER. Trzymamy za niego kciuki!

Uczniowie uczestniczący w zajęciach rozwijających uzdolnienia z języka niemieckiego wyruszyli na poszukiwanie przykładów użycia tego języka w naszej wsi. Pierwszym „znaleziskiem” była tablica nieopodal szkoły, opisująca (m.in. w języku niemieckim) historię kościoła pod wezwaniem św. Michała. Kierując się w kierunku cmentarza uczniowie zwrócili uwagę na tablicę z dwujęzycznym napisem, wskazującą drogę do  cmentarza wojskowego. Na cmentarzu odczytali tablicę informującą o liczbie pochowanych żołnierzy i ich pochodzeniu oraz nazwiska poległych i daty ich śmierci.

Ostatnie miejsca, które odwiedzili uczniowie interesujący się językiem niemieckim to sklepy w Ropie. Bardzo sprawnie wykonali zadanie polegające na odnalezieniu produktów, przy których opisie użyto języka niemieckiego. Najlepszym powodzeniem cieszyły się oczywiście słodycze, które wraz z uśmiechniętymi twarzami łasuchów widać na zdjęciach.


 

* Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka angielskiego
realizowane w ramach Projektu "Szkoły z widokiem na przyszłość"

Podczas zajęć języka angielskiego uczniowie zapoznają się z wymaganiami elementem kultury dziejów angielskojęzycznych takimi jak Halloween, Guy Fawkes Night czy st.Patrick’s Day. Poznają geografię Zjednoczonego Królestwa oraz najciekawsze miejsca i zabytki Londynu. Często pracują  tekstem i sami piszą krótkie wypowiedzi pisemne na tematy dostosowane do zajęć. Regularnie poszerzane jest słownictwo oraz gramatyka języka angielskiego. Nowe wiadomości są utrwalane i ćwiczone. Zajęcia są urozmaicone poprzez ciekawe gry i zabawy językowe utrwalające poznany materiał, dzięki czemu dzieci jeszcze chętniej uczestniczą w zajęciach.

                                                                                           

S.W.


 

* Zajęcia rozwijające uzdolnienia matematyczne
realizowane w ramach Projektu "Szkoły z widokiem na przyszłość"

 

„Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno – piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby″
Bertrand Russell

Zajęcia rozwijające uzdolnienia matematyczne są prowadzone dla uczniów, którzy wykazują większe zainteresowanie przedmiotem matematyka, chętnie rozwiązują zadania i uczą się czegoś nowego.

Zajęcia te odbywające się  w ramach projektu „Szkoły z widokiem na przyszłość” prowadzone są w środy (1 h) oraz w piątki (2 h) przez mgr Agnieszkę Martuszewską. Uczestniczą w nich uczniowie klas 4-6 w liczbie 12 osób. Dzieci rozwiązują zadania z licznych działów matematycznych, dostosowane do ich wieku i umiejętności. Rozwijają dzięki temu umiejętność logicznego myślenia, szybsze kojarzenie faktów itp. Urozmaiceniem zajęć było przygotowanie przez uczniów, podzielonych na grupy, gier planszowych – matematycznych tj. „Matmografia”, „Wyspa Matematyczna” i „Matematyka na wesoło”. Uczniowie sami przygotowywali zadania matematyczne dla swoich kolegów wykazując się przy tym pomysłowością, kreatywnością i znajomością matematyki. Zadania te były sprawdzone przez prowadzącego zajęcia.

Na następnych zajęciach planowane są licytacje „Kto da więcej za zadania?”, gdzie uczniowie będą licytować zadania za przygotowane wcześniej pieniądze. Dzieci na zajęciach rozwijają nie tylko zdolności matematyczne, systematyzują wiedzę, ale także uczą się pracy w grupie, podziału obowiązków i współpracy.

A.M.

 


 

* Zajęcia rozwijające uzdolnienia informatyczne
realizowane w ramach Projektu "Szkoły z widokiem na przyszłość"

 

Kliknij na IMIĘ, a dowiesz się więcej o nas:

* Dominika   * Michał   * Weronika   * Natalia   * Wojtek   * Grzegorz

   * Ania   * Konrad   * Daniel   * Marcin   * Ewelina   * Iwona

 

  Zdjęcie grupy w roku szkolnym 2009/2010                          

  

Więcej zdjęć znajdziesz w fotogalerii-->>Kliknij<<         

Zdjęcie grupy w roku szkolnym 2010/2011

 

Więcej zdjęć znajdziesz w fotogalerii --<<Kliknij>>

 Cele i zadania zajęć rozwijających uzdolnienia informatyczne     

 

  Prezentacja  - Zajęcia rozwijające zainteresowania informatyczne 

 

  Nasze prezentacje multimedialne

 Wstawiamy obrazki

                                             

Wstawiamy fotografie

    1. Najpiękniejsza jest nasza Klimkówka.

    2. Nowe zdjęcia -Tym razem Klimkówka w scenerii zimowej.


       

170630