„Dzień Bezpiecznego Internetu”

Ponieważ w lutym przypada „Dzień Bezpiecznego Internetu” uczniowie i nauczyciele naszej szkoły już kolejny raz włączyli się w obchody tego dnia. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dziecii młodzież, zaznajomienie rodziców i nauczycieli  z problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

Szkolny koordynator akcji podjął szereg działań związanych z propagowaniem bezpieczeństwa w sieci.

W trakcie zajęć z informatyki i godziny z wychowawcą przeprowadzono lekcje oparte na scenariuszach i materiałach multimedialnych udostępnionych przez strony: http://www.saferinternet.pl/, www.dzieckowsieci.pl oraz www.sieciaki.pl. Zwrócono szczególną uwagę na zasady netykiety, problem przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych, bezpiecznego korzystania z serwisów i portali społecznościowych, ochronę komputera przed cyberprzestępstwami. Uczniowie mieli możliwość zostać Asami Internetu i Sieciakami.

W pracowni informatycznej uczniowie wykonali gazetki tematyczne i plakaty zachęcające do bezpiecznego korzystania z Internetu. Na stronie internetowej szkoły zamieszczono linki do stron poświęconych bezpieczeństwu w sieci.

Dla uczniów klas 4 - 6  mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach przygotowali  konkurs plastyczny pt. „Bezpieczni w sieci”. Wzięło w nim udział 24 uczniów, którzy wykonali wiele ciekawych i wymagających zaangażowania oraz wiedzy prac zaprezentowanych na gazetce szkolnej.

Policjantki z zespołu ds. nieletnich przeprowadzili w klasach 5 i 6 zajęcia warsztatowe pt; „Wirtualne działanie – realne skutki i zagrożenia” podczas, których uwrażliwiali uczniów na cyber zagrożenia.

Podczas zebrań z rodzicami wychowawcy przeprowadzili prelekcję zwracając szczególną uwagę na zagrożenia wynikające z niekontrolowanego dostępu dzieci do Internetu. Przedstawili możliwości dostępnych narzędzi do kontroli dziecka w sieci takich jak aplikacje „Beniamin”, „Qustodio”, „Norton Family”.

120629