Przejdź do treści
szkola1
szkola2
Przejdź do stopki

Rok szkolny 2020/2021

Treść

 Pedagog szkolny         Marta Włodarczyk – Deć

 Moi drodzy uczniowie!

Zapewne wielu z Was jest zmęczonych nauką w domu, bo to nie to samo, co uczyć się w szkole! Chcę zachęcić Was do codziennego relaksu. Który wcale nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie! Jest bardzo potrzebny! Niektóry z Was teraz mogą czuć się wyczerpani psychicznie i fizycznie, a jednocześnie czuć się winni, że spędzają czas na odpoczynku, zamiast wykorzystać go na naukę czy obowiązki. To błąd! Chcę Wam pokazać, że odpoczynek jest równie ważny, a wypoczęty człowiek to zdrowszy i szczęśliwszy człowiek! 

Zacznijmy JEDNAK od początku - Relaks to nie jest lenistwo! 

Lenistwem byłoby obijać się cały dzień, nie robić absolutnie nic produktywnego. Relaks to odpoczynek. Po pracy, szkole, wyczerpujących zajęciach czy domowych obowiązkach. Każdemu z nas w ciągu dnia należy się odrobina relaksu. W jaki sposób się relaksować? Jest na to kilka sposobów!

Zaplanuj swój czas

Planowanie czasu ma ogromne znaczenie. To może być godzina w ciągu dnia, kilka godzin wieczorem, dzień w ciągu tygodnia. To musi być indywidualna decyzja, której będziesz się trzymać. Ustal pewne reguły, które pozwolą ci trzymać się z dala od obowiązków i zająć się wyłącznie samym sobą. Pamiętaj, że odpoczynek jest ważny, ale nie powinniście poświęcać na niego zbyt dużo czasu, ponieważ to sprawi, że się rozleniwisz i odłożysz wszystkie obowiązki na bok. Pamiętaj, że obowiązki są dla nas priorytetem, a odpoczynek miłym i relaksującym dodatkiem.

 

TWÓJ CZAS JEST CENNY! STARAJ SIĘ ROZPLANOWAĆ GO TAK,
BY STARCZYŁO CI GO NA OBOWIĄZKI I ODPOCZYNEK.

Teraz chciałabym przedstawić ci moich 7 sprawdzonych i ulubionych sposobów na relaks po ciężkim i wyczerpującym dniu.

JEDEN - Poczytaj książkę.

Zdecydowanie mój ulubiony sposób na relaksowanie się. Książki potrafią odprężyć i sprawić że zapomnimy na chwilę o wszystkich stresujących i ciężkich sytuacjach, które spotkały nas w ciągu dnia. Jeśli nie lubisz książek fabularnych sięgnij po gazetę lub komiks.

DWA - Zrób przemeblowanie.

Albo po prostu pozmieniaj coś w swoim pokoju. Lubimy zmiany, dlatego chętnie poświęcamy czas na sezonowe dekorowanie czy zmianę miejsca mebli. To naprawdę relaksujące zajęcie! Pomyśl co warto zmienić i poszukaj inspiracji. Poprzypinaj zdjęcia na ścianę, poprzekładaj książki na regale. Do dzieła!

TRZY - Posłuchaj muzyki.

Mówi się, że muzyka wycisza stres, cóż trudno mi się z tym nie zgodzić. Sama wstresujących sytuacjach odprężałam się słuchając ulubionej muzyki. Warto też stworzyć własne playlisty dostosowane do konkretnych dni lub gatunków muzycznych. Słuchanie muzyki jest bardzo relaksujące.

CZTERY - Fotografuj.

Możesz robić zdjęcia czegokolwiek chcesz. Siebie, stylizacji, swojego kota, przyrody, a nawet nudnego wazonu stojącego w kuchni. Nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu, wystarczy telefon z aparatem. Kiedy już zrobisz mnóstwo ciekawych zdjęć pobaw się w edytowanie. To naprawdę przyjemne i relaksujące zajęcie.

PIĘĆ - Weź gorącą kąpiel.

Gorąca woda dosłownie zmyje z ciebie wszystkie zmartwienia. Biorąc gorącą kąpiel lub prysznic masz wrażenie jakby czas na chwile przystopował, a ty w końcu znalazłaś chwilę dla siebie.

SZEŚĆ – SPACER

Zadbaj o swoją kondycję. Pomoże ci w tym twój przyjaciel pies. Weź go ze sobą, a na pewno spacer będzie bardzo relaksujący. Spacerując poprawisz sobie nastrój, kondycję, dotlenisz organizm i zyskasz dodatkową energię.

 

SIEDEM – JADZA NA ROWERZE LUB GRA W PIŁKĘ

Ostatnim już sprawdzonym sposobem na relaks jest uprawianie sportu. Po pierwszej takiej wycieczce rowerowej będziecie szczęśliwi, zadowoleni i pełni energii. W czasie wysiłku fizycznego, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wzrasta liczba nowych połączeń nerwowych w naszym mózgu, co ułatwia myślenie. Ma on też właściwości kojące, uspokaja nerwy i pozwala zapomnieć o stresie.

                                                    

 

Szanowni Państwo

w tym szczególnym dla nas czasie kiedy w nas i naszych dzieciakach pojawiają się różne emocje te mniej i bardziej przyjemne, przedstawiam kilka informacji na temat tego jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem szkolnym w domu, który może powodować różne negatywne odczucia i myśli.

„Presja i związany z nią stres jest jak ciemna chmura przykrywająca słońce i rzucająca cień na nasze szczęście” – tak obrazowo można opisać ten stan 

kliknij aby obejrzeć prezentację>>>  


Szanowni Rodzice

Udostępniam Państwu prezentację " Jak pomóc dziecku ..." zapraszam do zapoznania się z materiałem

                         Miłej lektury... 

Motywacja uczniów do nauki


Bezpieczeństwo

Komputer, tablet, laptop, telefon to teraz nasze narzędzia pracy pamiętajmy o rozważnym posługiwaniu się nimi....

Zachęcam Państwa, aby obejrzeć z dziećmi filmiki, które mogą je ustrzec przed niebezpieczeństwami czychającymi w sieci:

zasady bezpiecznego korzystania z komputera Sieciaki.pl

kliknij>>>  KLIKNIJ                                          

                                      Szanuj innych…

                                         kliknij>>>  

      Nie ufaj nieznajomym...

            kliknij>>>    


Szanowni Rodzice w związku z zaistniałą sytuacją związaną z koronawirusem udostępniam propozycje zabaw z Waszymi pociechami... Miłej zabawy 

https://harmonia.edu.pl/public/assets/EDUKACJA%20W%20DOMU/PROPOZYCJE%20ZABAW/Obrazkowa%20ksi%C4%85%C5%BCka%20kucharska.pdf

harmonia.edu.pl/public/assets/EDUKACJA%20W%20DOMU/PROPOZYCJE%20ZABAW/Plastyczny%20%C5%9Bwiat%20dla%20ma%C5%82ych%20i%20du%C5%BCych%20przedszkolak%C3%B3w.pdf

https://harmonia.edu.pl/public/assets/EDUKACJA%20W%20DOMU/PROPOZYCJE%20ZABAW/Przepis%20na%20szcz%C4%99%C5%9Bliwe%20dziecko.pdf

https://harmonia.edu.pl/public/assets/EDUKACJA%20W%20DOMU/PROPOZYCJE%20ZABAW/Sensoryczny%2C%20pi%C4%99kny%20%C5%9Bwiat.pdf

https://harmonia.edu.pl/public/assets/EDUKACJA%20W%20DOMU/PROPOZYCJE%20ZABAW/Smaczne%20zabawy%20buzi%20i%20j%C4%99zyka.pdf

https://harmonia.edu.pl/public/assets/EDUKACJA%20W%20DOMU/PROPOZYCJE%20ZABAW/Zabawy%20z%20ry%C5%BCem.pdf


Drogi Rodzicu!

Zorganizuj miejsce pracy domowej swojego dziecka.

1.  Zapowiedz zbliżający się czas nauki na 15 minut wcześniej, aby miało czas na dokończenie ważnej dla niego czynności, zabawy.

2.   Przewietrz i uporządkuj pomieszczenie.

3.   Wyłącz telewizor, radio, telefon.

4.   Przygotuj zdrowe przekąski.

5.   Przeczytaj polecenie z dzieckiem.

6.   Pozwól dziecku na samodzielność.

Motywuj do nauki.

1.   Nie oceniaj, doceniaj!

2.   Chwal za dobrze wykonaną pracę. 

3.   Nagradzaj wysiłek wspólną zabawą.

 Szanowni Państwo 

Od pedagoga szkolnego mogą Państwo otrzymać pomoc i wsparcie w rozwiązywaniu niepokojących Was problemów, które mogą dotyczyć:

§  rozpoznawania trudności w nauce bądź innych niepowodzeń szkolnych doświadczonych przez Wasze dziecko,

§  potrzeby udzielenia Waszemu dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej,

§  niepokojących Was zmian, jakie pojawiają się w jego zachowaniu,

§  trudnych relacji Waszego dziecka z rówieśnikami, nauczycielami lub rodzeństwem,

§  każdej innej sprawy, która jest dla Was i Waszego dziecka ważna.

INSTYTUCJE POMOCOWE DZIAŁAJĄCE 
NA TERENIE GMINY ROPA I POWIATU GORLICKIEGO
  


Oto najważniejsze informacje związane z możliwościami kontaktu z pedagogiem szkolnym:

1.  Harmonogram zajęć prowadzonych przez pedagoga szkolnego:

    7.45 – 8.30 zajęcia korekcyjno – kompensacyjne (poniedziałek, środa, czwartek)  

   14.00 – 14.45  zajęcia rozwijające umiejętność uczenia się (środa)

2.  Jeżeli będziecie Państwo potrzebować pomocy i wsparcia w rozwiązaniu niepokojącej Was sytuacji, możecie się z mną skontaktować. W godzinach 8.00 - 15.00  jestem dostępna pod  numerem telefonów: 501 484 388 lub 18 35 34 192

3.   Możecie Państwo również pisać do mnie na adres e-mail:

pedagogszkolny.spropa@wp.pl

Zapraszam!


GODZINY PRACY: 

PONIEDZIAŁEK 7.30 – 11.00      

WTOREK 7.30 – 11.00

ŚRODA 7.30 – 15.00

CZWARTEK 7.30 – 8.30

PIĄTEK 7.30 – 11.30

42934