Przejdź do treści
szkola1
szkola2
Przejdź do stopki

Wycieczka klas 6A i 6B do Krosna

Treść

W   dniu  18  grudnia  2023 r.   nasza  klasa  6A  i  klasa  6B   pod  opieką   p.  M. Gryboś,  p. R. Łukaszyk i p. M. Pękali udały się na wycieczkę do Krosna, aby zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła i wziąć udział w warsztatach malowania bombek.

O godz. 9:00 wyjechaliśmy w drogę do Krosna. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Na miejscu najpierw udaliśmy się do restauracji McDonald's, gdzie zjedliśmy wybrany przez nas posiłek i miło spędziliśmy czas, a potem wyruszyliśmy w dalszą podróż. Zaledwie po ośmiu minutach dojechaliśmy do miejsca, w którym znajduje się Centrum Dziedzictwa Szkła. Po wejściu do budynku czekaliśmy kilkanaście minut na przewodnika. Ten czas wykorzystaliśmy na zakupy w sklepie ze szklanymi pamiątkami. O godz. 13:00 przywitał nas przewodnik i razem z nim udaliśmy się do ogromnej sali, w której obejrzeliśmy pokaz wytapiania szklanych przedmiotów. Panowie hutnicy zademonstrowali nam powstawanie szklanej świnki skarbonki. Po ciekawym pokazie zabraliśmy się do dekorowania przygotowanych dla nas bombek choinkowych. Malowaliśmy na nich różne wzory farbami akrylowymi, a na koniec ozdabialiśmy je brokatem. W ten sposób stworzyliśmy własne, niepowtarzalne ozdoby choinkowe. Następnie każdy z nas mógł także zrobić z pomocą asystentów szklany medal. Później przewodnik zaprowadził nas do sali „krzywych luster”, gdzie mogliśmy zobaczyć odbicia naszych zdeformowanych sylwetek i zrobić sobie śmieszne zdjęcia. W korytarzu ujrzeliśmy zrobioną na podłodze przepiękną mozaikę obrazującą pracę hutników. W kolejnej sali obejrzeliśmy trzy warsztaty obróbki szkła. Uświadomiliśmy sobie, że praca przy grawerunku szkła jest bardzo trudna. W sali kinowej obejrzeliśmy film o tym, jak wynaleziono szkło i poznaliśmy historię huty szkła w Krośnie.  Następnie zobaczyliśmy wernisaż prac znanej artystki. Na koniec poszliśmy do podziemi znajdujących się w drugiej części rynku. Tam podziwialiśmy przedmioty ze szkła oraz wzięliśmy udział w pokazie kilku eksperymentów obrazujących np. rozszczepienie wiązki światła. Wracając, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod piękną choinką znajdującą się na rynku. O godz. 16:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Warsztaty były bardzo ciekawe. Mimo zimnej i wietrznej pogody zmęczeni, ale jednocześnie pełni wrażeń wróciliśmy do domów. 

                           Autorzy sprawozdania: E. Rewak, B. Korzeń, M. Hojniak, D. Ćwiklik z klasy 6A.

131615