ROK SZKOLNY 2017/2018
Treść
Nie tak dawno wypoczęci i z wielkimi planami dotyczącymi nauki i pracy na najbliższy rok szkolny witaliśmy się z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Zanim się obejrzeliśmy minęło dziesięć miesięcy i przyszedł czas na podsumowanie osiągnięć.
Dzień Sportu- Dzień Dziecka
Zagrożenia w Internecie
24 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli Policji w Gorlicach z uczniami oraz rodzicami. Prelekcje prowadzili asp. szt. Karolina Gurba i asp. szt. Grzegorz Szczepanek.
Temat prelekcji to:
"Problemy przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem portali społecznościowych oraz skutki cyberdziałalności, zagrożenia w Internecie wraz z odpowiedzialnością za umieszczane tam treści."
ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
2 maja 2018 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Święta flagi. W otoczeniu narodowych symboli uczniowie przypomnieli o tym, jak wielką wagę miało to wydarzenie dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja uchwalona w 1791 roku była pierwszą konstytucją w Europie i drugą (po konstytucji amerykańskiej) na świecie. Dokument ten oznaczał przemianę ustroju Rzeczpospolitej, uznanego za przestarzały i niosący szkody dla narodu. W efekcie znosił liberum veto, wolną elekcję oraz prawo do konfederacji, a władza została podzielona na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Warto pamiętać, że rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny. Akademię rozpoczęto odśpiewaniem przez wszystkich przybyłych uczniów i nauczycieli – hymnu narodowego.
Przypominamy
dni wolne od zajęć dydaktycznych:
1 Maja (wtorek)
3 Maja (czwartek)
4 maja (piątek)
W poniedziałek (30 kwietnia) i w środę (2 maja) przychodzimy do szkoły.
Wyjazdy edukacyjne do Krakowa
Na przełomie maja i czerwca uczniowie klas I-VI uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Krakowa. Łącznie w wycieczkach wzięło udział 103 uczniów klas IV-VI i 82 uczniów klas I - III. W ramach wycieczki poznali krakowskie zoo, uczestniczyli w karmieniu słoni, podziwiali zagrodę pingwinów. Uczestniczyli w lekcjach przyrodniczych: "Zwierzęta, które można spotkać w Polsce", "Ginąca przyroda Azji". Poznali również wspaniałe okazy przyrodnicze w ogrodzie botanicznym, a klasy młodsze zmagały się z prawami fizyki w ogrodzie doświadczeń. Ponadto uczniowie wędrowali szlakiem legend krakowskich.
Wyjazdy edukacyjne do Warszawy
W dniach 21-22 marca 2018 r. i 5-6 kwietnia 2018 r. odbyły się wyjazdy edukacyjne do Warszawy. Wzięło w nich udział 102 uczniów z klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie oraz opiekunowie. Program edukacyjny objął pobyt w Centrum Nauki Kopernika wraz z atrakcjami centrum. Uczniowie mieli także możliwość zwiedzania Warszawy, w tym Starego Miasta, Barbakanu, Pomnika Syrenki, Rynku, przejścia Krakowskim Przedmieściem do Grobu Nieznanego Żołnierza, zwiedzania Ogrodu Saskiego i Łazienek. Uczniowie mieli też możliwość wejścia i zwiedzenia Sejmu.
Żegnamy zimę na sportowo
Najwyższy już czas zrzucić zimowe kurtki, rękawiczki, czapki i ruszyć na przywitanie wiosny. Klasy VI i VII w nietypowy sposób postanowiły pożegnać zimę i wybrały się na lodowisko do Białej Niżnej w poszukiwaniu wytęsknionej wiosny. Zabawa była świetna, humory również dopisały. Umiejętności łyżwiarskie różne, ale nie to było najważniejsze. Również pozostałe klasy w ramach lekcji wychowania fizycznego tropiły długo oczekiwaną wiosnę, organizując gry i zabawy ruchowe w terenie.
DZIEŃ KOBIET
WSZYSTKIM KOBIETOM I KOBIETKOM
W DNIU ICH ŚWIĘTA
SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA!
BEZPIECZNE FERIE - 12.02. - 23.02. 2018
Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w czasie Ferii w dniu 9.02.2018r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawicieli Policji, dzielnicowym asp. Mariuszem Karp oraz asp. Grzegorzem Szymańskim z Komendy Powiatowej w Gorlicach.
Panowie Policjanci przypomnieli o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówili z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Uczniowie otrzymali wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostali poinformowani o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Panowie Policjanci przypomniali uczniom o noszeniu odblasków.
Przekazaną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pomogła utrwalić prezentacja multimedialna, która zobrazowała uczniom jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich podczas wypoczynku zimowego.
BAL KARNAWAŁOWY
8 lutego mogliśmy poczuć atmosferę kończącego się karnawału. Na balu pojawiły się księżniczki, wróżki, motylki, lale, policjanci, diabły, tygryski... Pomysłom nie było końca. Każdy mógł się zaprezentować podczas tańca oraz konkursów. Tak było na balu klas młodszych. W klasach IV- VI zabrakło pomysłów, a może chęci... Przy znanych i lubianych przebojach cała sala bawiła się świetnie. Jak zwykle wspaniale spisali się rodzice, którzy przygotowali przepyszne ciasta i kolorowe kanapki. Następny taki bal za rok.
6 LUTEGO - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
Pobrane ze strony http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
Zapraszamy Rodziców na zebrania wywiadowcze 6 lutego 2018 r.
Rekrutacja do przedszkola i szkoły podstawowej
Zarządzenie Nr 227/18 Wójta Gminy Ropa z dnia 29 stycznia 2018r.
w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Ropa na rok szkolny 2018/2019.
Dzień Babci i Dziadka
Dnia 24 stycznia 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas II, IIIc i IVc przedstawili w części artystycznej wiersze, inscenizację „Rzepki” i zagrali w Familiadzie. Swoją obecnością zaszczycił nas zespół „Okaryna”, który zaprosił licznych zebranych do wspólnego śpiewu. Zadowoleni seniorzy, przy kawie i ciastku, z zachwytem oglądali występy.
Serdecznie dziękujemy BABCIOM i DZIADKOM za tak liczne przybycie,
a MAMOM za wspaniałe wypieki i pomoc w organizacji uroczystości.
Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia Fotogalerii...>>>
PIRAMIDA ZDROWIA
W związku z realizacją projektu Szkoła Promująca Zdrowie, uczniowie klas IV na lekcji wychowania fizycznego wzięli udział w dyskusji na temat zdrowego odżywiania. Poruszono zagadnienia związane z piramidą zdrowia oraz koniecznością spożywania śniadania przed wyjściem do szkoły. Uczniowie sami opracowali przykładowe menu takiego śniadania z uwzględnieniem potrzebnych składników odżywczych. Bardzo aktywnie pracowali w grupach i wykazali się dużą wiedzą i ogromnym zaangażowaniem.
SESJA FOTOGRAFICZNA W SZKOLE
Wszystkich uczniów informujemy, iż w dn.16 stycznia w godz. 830-1300 w naszej szkole zorganizowana zostaje sesja fotograficzna. Wszystkie osoby zainteresowane zrobieniem sobie zdjęć pamiątkowych, legitymacyjnych, itp.
Zachęcamy do skorzystania z okazji.
Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:
„Wstańcie pasterze! Bóg się Wam rodzi!
Czym prędzej się wybierajcie,
do Betlejem pospieszajcie – przywitać Pana!”
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych nadzieją i magią Wigilijnej Nocy, płynące z serca życzenia radosnych, spokojnych Świąt oraz pomyślności
w nadchodzącym roku
składają
Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie
GODZINA KODOWANIA
Od 4 do 10 grudnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnoświatowej akcji „Tydzień Edukacji Informatycznej”, której główną inicjatywą była „Godzina Kodowania” zorganizowana przez Komitet Doradczy i Kontrolujący the Hour of Code i Computer Science Education Week, USA. Do „Godziny Kodowania” przystąpiło ponad sto osiemdziesiąt krajów, wsparło ją czterystu partnerów (m.in. Microsoft, Apple, Disney).
Podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej uczniowie na zajęciach komputerowych i lekcjach informatyki programowali poprzez zabawę. Układając kody z bloczków rozwiązywali różne łamigłówki, rozwijali logiczne myślenie, tworzyli gry, których bohaterami były popularne postacie z bajek, filmów. Każdy poprawnie napisany przez ucznia kod dawał mu satysfakcję i radość sukcesu.
ZAGROŻENIA W SIECI - SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W dniu 07.12.2017 r. dzielnicowy asp. Mariusz Karp z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach spotkał się z rodzicami uczniów klas 5a , 5b, 6a i 6b naszej szkoły tuż przed zebraniem klasowym. W zajęciach, wzięło udział około 50 rodziców.
Spotkanie profilaktyczne z rodzicami miało na celu uświadomienie rodzicom jaką odpowiedzialność karną ponoszą ich dzieci, a także przypomnienie najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
Dzielnicowy przypomniał rodzicom, że osoby nieletnie również mogą trafić przed oblicze sądu i zachęcał rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat zagrożeń.
Spotkanie to miało przypomnieć, że w trosce o dobro dziecka ważna jest dobra współpraca pomiędzy rodzicami, nauczycielami, a także policją. Rodzice zostali też poinformowani, kiedy ich dziecko zacznie odpowiadać za swoje czyny jako osoba dorosła.
Najwięcej casu poświęcono zasadom bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z Internetu, jak również omawiano jak zapobiegać pobieraniu z Internetu treści mających szkodliwy wpływ na dzieci. Uświadamiano rodzicom, że jeżeli komputer w domu jest wyłączony to nie znaczy, że dzieci nie korzystają z Internetu. Jak również, że dostępne przez dzieci w chwili obecnej, telefony, tablety i inne urządzenia mają też możliwość przeglądania stron www.
Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży na stronach :
www.dyżurnet.pl www.ore.edu.pl www.akademia.nask.pl
www.kursor.edukator.pl www.saferinternet.pl www.plikifolder.pl
UWAGA - XII edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego
BÓBR
odbędzie się
15 listopada 2017 od godz. 1200 do 1300
w sali nr 17
Zapraszamy osoby zakwalifikowane z klas V i VI
Mamo, tato - nie pal przy mnie
Pod takim hasłem zorganizowano w naszej szkole konkurs plastyczny. Technika wykonania prac była dowolna. Zostawiono całkowicie pole do popisu wyobraźni małych artystów. W konkursie udział wzięli uczniowie klas I-VI, którzy wykazali się niezwykłym zrozumieniem tematu i niesamowitym kunsztem artystycznym. Były wyklejanki, malowanki i inne oryginalne propozycje. Najpiękniejsze prace wyeksponowano na wystawie znajdującej się na korytarzu naszej szkoły. Wszystkim uczestnikom oczywiście serdecznie gratulujemy.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Główna część uroczystości odbyła się w Kościele Parafialnym M.B. Wspomożenia Wiernych. Piękną oprawę uświetniającą całą uroczystość zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna i Kompania Honorowa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - Patrona naszej szkoły. Obchody rozpoczęte zostały mszą świętą koncelebrowaną przez kapelana Straży Granicznej ks. płk. Andrzeja Guta i Proboszcza Parafii, ks. Dziekana Stanisława Porębskiego. Po mszy św. okolicznościowy program artystyczny przedstawiła młodzież. Kulminacyjnym punktem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów i Orkiestry Reprezentacyjnej KOSG, przyjęty owacją publiczności na stojąco. Po zakończeniu części artystycznej i wystąpieniach dyrektora i gości uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Grunwald, gdzie w asyście Warty Honorowej i hejnalistów KOSG, złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.
1 LISTOPADA
Odeszli, ale na zawsze pozostaną w naszych sercach i pamięci.
W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych uczniowie zadbali o miejsca pamięci;
cmentarz wojskowy i pomnik Grunwald.
PASOWANIE NA UCZNIA
19 października w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na uczniów. Dzieci z klas I w obecności zaproszonych gości zaprezentowały swoje umiejętności. Swoim występem przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyń przekonały nas, że są gotowe do przyjęcia w poczet uczniów szkoły. Następnie dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie. Pan dyrektor Bolesław Pyznar dokonał pasowania na ucznia wielkim ołówkiem. Po części oficjalnej dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce.
DZIEŃ NAUCZYCIELA
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
składamy wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Szkoły
najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, satysfakcji
oraz zadowolenia z trudnej i niezmiernie ważnej pracy.
Samorząd Uczniowski
AKTYWNE PIĄTKI
Tradycyjnie, jak co roku od września, ruszamy z akcją „Ruch na przerwach”. Przedsięwzięcie mające na celu „rozruszanie” uczniów, zwłaszcza młodszych klas, realizowane jest tym razem na piątkowych długich przerwach. Od dwóch lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, więc kontynuujemy je nadal. Jest ono najlepszym rozwiązaniem dla uczniów, którzy nie mogą sobie poradzić z nadmiarem energii. Ćwiczenia na przerwach dają jej upust.
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają bezpieczną drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku, dzielnicowy asp. Mariusz Karp z KPP w Gorlicach, we wrześniu spotykał się z uczniami klas I naszej szkoły. Tematem spotkań było przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzieci dowiedziały się o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Ropa Jan Morańda. Wszystkie pierwszaki otrzymały edukacyjne książki „Bądź bezpieczny na drodze” zakupione przez UG w Ropie.
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
We wrześniu 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest on skierowany do pierwszoklasistów, ich rodziców oraz nauczycieli. Główny cel programu to nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie należy stosować w domu, w szkole, na drodze. Akcja od lat cieszy się wsparciem Komendy Głównej Policji i Kuratoriów Oświaty. Uczniowie klas pierwszych będą realizować program poprzez uczestniczenie w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa. Zrealizowanie zajęć uprawnia szkołę do posługiwania się certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Po zakończeniu zajęć przeprowadzanych na podstawie materiałów „Akademia Bezpiecznego Puchatka” odbywa się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie sprawdzający zdobytą przez Pierwszoklasistów wiedzę z zakresu bezpieczeństwa oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Materiały tegorocznej edycji programu zostały wzbogacone o tematykę związaną z pierwszą pomocą oraz zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Internetu.
„Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne jest, byś poznał zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia”.
https://akademiapuchatka.pl/pl/dla-dzieci
Nabór w ramach projektu UCZYMY SIĘ AKTYWNIE
Beneficjent Projektu – Gmina Ropa i Realizator Projektu - Centrum Usług Oświatowych w Ropie ogłasza nabór w ramach projektu Uczymy się Aktywnie. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Poddziałanie 10.1.3 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne.
PETYCJA DO RODZICÓW
Jedną z głównych funkcji wody w organiźmie jest transport składników odżywczych oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Woda umożliwia również likwidację toksyn i nadmiaru soli, a co za tym idzie - korzystnie wpływa na pracę serca i ciśnienie krwi. Ponadto, ze względu na swoje dość wysokie ciepło właściwe, które niełatwo zmienić, woda pomaga nam także w utrzymaniu stałej temperatury ciała. I, co najważniejsze, woda działa stymulująco na mózg- zapewniając mu odpowiedni poziom nawilżenia, zwiększa jego wydajność nawet o kilkanaście procent. Zatem brak dbałości o stałe zapewnienie wody pitnej dla Uczniów może mieć negatywny wpływ na zdolność uczenia się, etc.
Czytaj całość: Petycja
Sukcesy w roku szkolnym 2016/2017
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 1 im. KaOSG w Ropie dokonał w pierwszych dniach nowego roku szkolnego aktualizacji prowadzonej od kilku lat Galerii Sukcesu, prezentującej osiągnięcia uczniów w zewnętrznych konkursach przedmiotowych. Zarówno uczniowie klas młodszych jak i ci starsi mogą pochwalić się zdobyciem tytułu laureata lub wyróżnienia w wielu dziedzinach. Na szczególną pochwałę zasługują ci, którzy mają na swym koncie kilka osiągnięć w różnych konkursach. Są to: Magdalena Maczuga, Amelia Gruca, Julia Gruca, Łukasz Karpl, Klaudia Trojanowicz i Zuzanna Deć. Wójt Gminy Ropa, pan Jan Morańda, uhonorował ich na koniec roku szkolnego 2016/2017 nagrodą specjalną.
A oto pozostali laureaci i zdobywcy wyróżnień w konkursach: Krzysztof Czochór, Aleksandra Drąg, Krystian Tomaszkiewicz, Kamil Hotloś, Piotr Wojtas, Mateusz Motyka, Dominika Karpl, Magdalena Konieczny, Dawid Kasprzyk, Angelika Deć, Krzysztof Tomaśko, Aleksandra Migacz, Kinga Haluch, Magdalena Jamro, Katarzyna Siuta, Natalia Hotloś, Aleksandra Siuta, Gabriela Gruca, Kamil Głąb, Michał Sztuczka, Wojciech Smoła, Michał Maczuga, Szymon Nowak, Natalia Morańda, Bartosz Drąg.
Gratulujemy serdecznie wszystkim uczniom i życzymy wielu dalszych sukcesów.
Opiekun SU
Jadwiga Piszczek
6 września 2017 - zebrania wychowawców z Rodzicami
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
poniedziałek, 4 września 2017
* Msza św. w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych
* uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego
* spotkanie z wychowawcami klas