- j. niemieckiego

Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka niemieckiego
realizowane w ramach Projektu "Szkoły z widokiem na przyszłość"

Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka niemieckiego prowadzi mgr Jadwiga Piszczek.

Uczestnicy zajęć realizują na spotkaniach różne działy tematyczne. Należą do nich m.in. Meine Freizeit, Unterwegs, Deutsche Musik, Kontakte, Jugendsprache, Krankheit. Uczniowie doskonalą swe umiejętności językowe oraz poszerzają zasób słownictwa, co ma umożliwić im sprawną komunikację językową. Celem zajęć, oprócz opanowania słownictwa dotyczącego codziennych sytuacji, jest też przekazanie wiedzy dotyczącej krajów niemieckojęzycznych, ich osobliwości oraz znanych postaci pochodzących z obszaru niemieckojęzycznego. W pracy uczniowie korzystają z różnych pozycji książkowych, słuchają nagrań, oglądają filmy niemieckojęzyczne, odgrywają role, ćwiczą dialogi.

Wszyscy uczestnicy pracują bardzo chętnie, wykazują się inwencją twórczą zarówno pod względem językowym jak i plastycznym czy aktorskim. Ich prace, w których zaprezentowali naszą miejscowość, zostały wywieszone na terenie szkoły.

Swe umiejętności językowe zaprezentowali występując gościnnie w  przedstawieniu pt. „Wizyta bajek” przygotowanym wspólnie z kołem teatralnym Przedstawienie poprzedzone było prezentacją krajów niemieckojęzycznych. Uczniowie wcielili się w postaci z bajek braci Grimm.

W trakcie zajęć uczniowie przygotowywani są również do uczestnictwa w konkursach przedmiotowych, zostali ich laureatami oraz zdobyli wyróżnienia. W tym roku jeden z uczestników zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu DER DIE DAS KENNER. Trzymamy za niego kciuki!

Uczniowie uczestniczący w zajęciach rozwijających uzdolnienia z języka niemieckiego wyruszyli na poszukiwanie przykładów użycia tego języka w naszej wsi. Pierwszym „znaleziskiem” była tablica nieopodal szkoły, opisująca (m.in. w języku niemieckim) historię kościoła pod wezwaniem św. Michała. Kierując się w kierunku cmentarza uczniowie zwrócili uwagę na tablicę z dwujęzycznym napisem, wskazującą drogę do  cmentarza wojskowego. Na cmentarzu odczytali tablicę informującą o liczbie pochowanych żołnierzy i ich pochodzeniu oraz nazwiska poległych i daty ich śmierci.

Ostatnie miejsca, które odwiedzili uczniowie interesujący się językiem niemieckim to sklepy w Ropie. Bardzo sprawnie wykonali zadanie polegające na odnalezieniu produktów, przy których opisie użyto języka niemieckiego. Najlepszym powodzeniem cieszyły się oczywiście słodycze, które wraz z uśmiechniętymi twarzami łasuchów widać na zdjęciach.